Szkolne ulice służą jako parkingi i drogi dojazdowe dla samochodów. Są zanieczyszczone, niebezpieczne i betonowe. W piątek 6 maja dołączając do 139 akcji w ponad 20 miastach Europy pokazaliśmy jak może wyglądać bezpieczna, włączająca i odpowiadająca na potrzeby dzieci szkolna ulica.
Tego dnia społeczność Szkoły Podstawowej nr 203 w Warszawie z samochodów przesiadła się na rowery, hulajnogi i własne nogi w drodze do szkoły. My zaapelowaliśmy do władz stolicy o tworzenie bezpiecznych ulic dla dzieci!
6 maja ul. Skorupki w centrum Warszawy zamieniła się w wolną od spalin samochodowych, zieloną, spokojna i urządzoną pod potrzeby dzieci i mieszkańców śródmiejską ulicę, z której korzystali także pracownicy pobliskich biurowców, przechodnie i rodzice, zazwyczaj szybko zmierzających z odebranymi dziećmi do domu.
Apel do władz
Podczas briefingu prasowego apelowaliśmy do władz Warszawy o tworzenie bezpiecznych i wolnych od zanieczyszczenia powietrza spalin samochodowych. Wysłaliśmy również apel do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i burmistrzów i burmistrzyń wszystkich dzielnic. Apel podpisało 13 organizacji i inicjatyw obywatelskich. PRZECZYTAJ APEL
o #StreetForKids
#StreetsforKids to akcja koordynowana przez Clean Cities Campaign, która corocznie odbywa się w ponad 20 miastach całej Europy. Jej celem jest zwrócenie uwagi władz lokalnych, rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkół na to w jaki sposób tworzymy i do czego wykorzystujemy szkolne ulice w naszych miastach. Zamknięte dla ruchu szkolne ulice to , bezpiecznie dla dzieci przestrzenie, czystszego powietrze, więcej zieleni i życia.
Organizatorzy akcji
Akcję organizowała Fundacja Rodzic w mieście i Fundacja Wzornictwo i Ład w ramach realizowanego we współpracy z Warszawskim Alarmem Smogowym projektu “Nowa Szkolna Ulica”. Jedną z lokalizacji projektu “Nowa Szkolna Ulica” była ul. Skorupki, dla której organizatorzy we współpracy z lokalnymi społecznościami opracowali projekt nowego otoczenia SP nr 203.
Fundacja Rodzic w mieście działa na rzecz włączania rodziców do życia społecznego i kulturalnego. W sposób kompleksowy podejmujemy zagadnienia związane z aktywnością społeczną rodziców z małymi dziećmi „work&family balance”, „urban parenting” i dostępności kultury. Inicjujemy i koordynujemy działania związane z tworzeniem bezpiecznej, przyjaznej i włączającej przestrzeni miejskiej dla rodziców z dziećmi i dzieci, prowadzimy działania rzecznicze i badawcze w obszarze inkluzywności miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
Fundacja Wzornictwo i Ład działa w sferze poprawy jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Zajmują się monitorowaniem i inicjowaniem zmian dla takich przestrzeni jak skwery, parki, place zabaw (by były bardziej dostosowane do potrzeb mieszkańców i estetyczne), ale także ulice i chodniki zajęte przez samochody, na których piesi mają często trudności w poruszaniu. Promują dobrą architekturę placówek edukacyjnych przez pokazywanie udanych projektów budynków przedszkolnych i szkolnych.
Paweł Jaworski
filozof i urbanista. Twórca projektu “Żywa Ulica”. Rozwija autorską metodę urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację. Miastom mierzącym się z negatywnymi skutkami rozwoju motoryzacji pomaga zaplanować zmiany, wdrożyć nowe pomysły oraz przetrwać rodzące się nieuchronnie konflikty.
Clean Cities Campaign to europejska koalicja organizacji pozarządowych i grup obywatelskich, której celem jest zachęcanie miast do przejścia na mobilność bezemisyjną do 2030 roku. Kampania promuje aktywną, współdzieloną i elektryczną mobilność na rzecz bardziej przyjaznej i zrównoważonej przyszłości miast, która również wymaga stopniowego w ciągu dekady zlikwidować zanieczyszczające pojazdy z miast.