Kolejna edycja europejskiej akcji #StreetForKids za nami!
Działo się! 24 maja ciasne parkingi i zatłoczone ulice przed szkołami zamieniły się w przyjazną do życia przestrzeń wykreowaną wg. pomysłów i potrzeb dzieci.
W wiosennej edycji akcji #StreetsForKids #Ulicedladzieci udział wzięło siedem szkolnych społeczności. Europejska akcja Clean Cities Campaign w Polsce koordynowana była przez Fundację Rodzic w mieście.
Bydgoszcz
Dołączając do akcji chcemy, aby dzieci z naszej placówki również mogły bezpiecznie do niej dotrzeć, a rodzice bez niepotrzebnego stresu mogli do niej posyłać dzieci samodzielnie, zarówno rowerem jak i pieszo
Nie chodzi o to, aby zmuszać kogokolwiek do wysiadania z samochodu. Chodzi o zaprzestanie podwożenia dzieci “pod same drzwi”, a następnie manewrowania na wstecznym między innymi autami i dziećmi. To wprowadza chaos pod szkołą. Rodzice podwożący w taki sposób swoje dzieci stwarzają znacznie większe niebezpieczeństwo dla swoich dzieci niż inni kierowcy. Nic się nie stanie jeśli wypuścimy dziecko 100 czy 200 metrów dalej.
Gdańsk
Już 3 raz SP1 w Gdańsku przystąpił do Streets For Kids. Plan wydarzeń był bardzo obszerny i obejmował cały Tydzień Akcji 20-24 maja:
Kraków
W akcji wzięło udział 120 przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 20 w Krakowie, oraz wychowawcy 15 osób. Odbył się piknik przy parku Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Została przeprowadzona pogadanka na temat bezpieczeństwa, przeprowadzona przez policję, atrakcje dla dzieci: gry w kolorze, zabawy, rysowanie kredą na betonie, malowanie twarzy, bańki mydlane. Rozdanie dzieciom materiałów #streetsforkids, oraz nalepek.
Otwock
Warszawa
Ochota
#StreetsForKids wróciło przed szkołę nr 23 na ul. Reja w Warszawie. Między 7:30-15:00 ulica przed szkołą zamieniła się w bezpieczną drogę dla dzieci, z niwelowanym praktycznie do zeza ruchem samochodowym. Podczas rozmowy z mieszkańcami i decydentami o tym, jak może wyglądać ta przestrzeń, aby służyła dzieciom, nie jedynie parkującym tam kierowcom, padły deklaracje otwartości na współpracę i wypracowanie sensownych rozwiązań. Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji Rodzic w mieście zapowiedziała zwołanie w tej sprawie posiedzenia Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mobilności w ramach zespołu ds. szkolnych ulic. Nina Józefina Bąk z Clean Cities Campaign moderowała dyskusję o skalowaniu szkolnych ulic i wprowadzeniu Prezydenckie Programu #SzkolneUlice. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń w eksperckim gronie. Udział wzięli przedstawiciele/ki Ratusza m.st. Warszawy (ZDM, Biuro Ochrony Powietrza, Biuro Architektury, Biuro Edukacji), radnych dzielnicy: Ula Kałłaur i Jerzy Jończyk oraz organizacji: Ochocianie Sąsiedzi, Zielone Mazowsze, Miasto jest Nasze – Ochota. Rozmawialiśmy o tym co zrobić aby #SzkolneUlice w Warszawie, stały się tak popularne jak w Londynie, Paryżu, w Brukseli czy Barcelonie.
Praga Południe
24 maja w godzinach 15:00-17:00 przy współpracy z rodzicami z placówki organizujemy piknik przed Przedszkolem nr 184 nieprzyjazny teren przed wejściem do przedszkola składający się z parkingu oraz ciągu pieszo-jezdnego podczas akcji Streets for Kids 24 maja 2024 r. zmienił się w tętniącą życiem przestrzeń piknikową. Dzieciaki rysowały kredą po chodniku i puszczały bańki mydlane, jeździły na historycznym bicyklu i w rowerze cargo, ćwiczyły jogę, wcinały babeczki i piły lemoniadę, malowały, słuchały czytanych na głos bajek, robiły zakładki do książeczek albo… miały malowane buźki. Piknik odwiedziło wspólnie z rodzicami kilkadziesiąt dzieci. Obecni byli pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer i radny miasta Jan Mencwel. Była to okazja do dyskusji o tym, jak docelowo zmienić przestrzeń przed przedszkolem na bardziej przyjazną dla dzieci i bezpieczniejszą, a rodzice przychylnie odnosili się do propozycji zmian.
Akcja wspierana jest przez Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi, a inicjatorem jest lokalna radna Wanda Grudzień.
Wrocław
Społeczność dwóch szkół przy ul. Gwiaździstej będzie apelowało o poprawę bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły.
Od rana na boisku szkolnym miał miejsce piknik, przy wsparciu Rady Osiedla Powstańców Śląskich.
Zaangażowani rodzice prowadzili z najmłodszymi dziećmi wspaniałe, mądre zajęcia o współpracy i wzajemnej komunikacji, powstała plenerowa czytelnia książek a także – w duchu ekonomii współdzielenia, dzieci wymieniły się zabawkami.
Najmłodsze dzieci z klas pierwszych uczyły się też, pod okiem @ Strażniczki Miejskiej, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
Dokładnie o 11 spod Szkoły wyruszył wspaniały, kolorowy, dziecięcy marsz, do marszu dołączyła także szkolna społeczność ze Szkoły Podstawowej EKOLA.
Dzieci wyraźnie powiedziały, że chciałyby mieć Szkolne Ulice – wolne od aut, ich spalin i hałasu, za to z bezpiecznym rowerowym, hulajnogowym czy rolkowym dojazdem czy dojściem dla pieszych.
Na marszu pojawili się też przedstawiciele Rady Miejskiej Wrocławia: Dorota Pędziwiatr i Jakub Nowotarski.
A po marszu – gier i zabaw na boisku ciąg dalszy! Rowerzyści wzięli udział w konkursach z nagrodami, przygotowanymi przez Urząd Miejski Wrocławia (Biuro Zrównoważonej Mobilności). Przedstawicielka Urzędu Miasta poprowadziła dla dzieci wykład o tym, dlaczego to nie auto powinno być pierwszym wyborem w poruszaniu się po mieście a dla chętnych – przedstawiciel Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej przeprowadził kurs jazdy, przygotowujący do „holenderskiej karty rowerowej”.